

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.7 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Female Socket |
| Housing Color | Black |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 7662
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38131
Ext.Price$0.38131
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38131 | $0.38131 |
| 10 | $0.32351 | $3.23510 |
| 25 | $0.30631 | $7.65775 |
| 50 | $0.29003 | $14.50150 |
| 100 | $0.27461 | $27.46100 |
| 300 | $0.25943 | $77.82900 |
| 500 | $0.24509 | $122.54500 |
| 1000 | $0.23339 | $233.39000 |
| 3000 | $0.22050 | $661.50000 |
| 5000 | $0.20833 | $1041.65000 |
| 10000 | $0.20010 | $2001.00000 |
